Ubezpieczenie mieszkania – praktyczny poradnik
Z całą pewnością, gdyby zadać pytanie przygodnym osobom, co najcenniejszego pod względem finansowym posiadają, odpowiedzą, że jest to mieszkanie lub dom. Dopiero w następnej kolejności wymienią samochód. Skoro mieszkanie jest takie ważne, to dlaczego wciąż wiele osób traktuje ubezpieczenie mieszkania jako wydatek, który obciąża ich domowy budżet, zamiast traktować je jako coś niezbędnego? Być może wynika to z faktu, że ubezpieczenie OC dla samochodu jest obowiązkowe a za jego brak grożą wysokie mandaty. Tak czy inaczej, w poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania m.in. dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie, czym jest zakres ochrony, dlaczego warto czytać OWU i co wpływa na koszty polisy. Zapraszamy do lektury.
Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto je posiadać?
Ubezpieczenie mieszkania to wydatek z kategorii niezbędnych. To łatwy i niewspółmiernie tani na tle wartości nieruchomości sposób na to, aby zadbać o swój majątek. Mieszkanie to bowiem nie tylko ściany, ale przede wszystkim to, co znajduje się wewnątrz nieruchomości. To nasze rzeczy osobiste, wartościowe przedmioty, często rodzinne pamiątki, które towarzyszą nam w życiu prywatnym, a których utrata może być szczególnie przykra.
Wykupując ubezpieczenie, zapewniamy sobie ochronę od różnych zdarzeń losowych. Wypłata odszkodowania przysługuje nam nie tylko w przypadku kradzieży jak może myśleć wiele osób. Ubezpieczenie mieszkania zapewnia nam większy spokój za każdym razem, gdy wychodzimy i wyjeżdżamy na dłużej. Wykupienie ubezpieczenia mieszkania sprawia, że możemy spać spokojnie podczas wakacyjnych podróży, wiedząc, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia nasze mieszkanie będzie odpowiednio zabezpieczone, a tym samym zyskamy środki na pokrycie strat.
W jakich sytuacjach ubezpieczenie nieruchomości jest wręcz koniecznością?
Choć prawo nie nakłada na właścicieli konieczności zakupu ubezpieczenia są sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania staje się niezbędne. Ma to miejsce przypadku posiadania kredytu hipotecznego. Banki wymagają ubezpieczenia nieruchomości jako zabezpieczenia na wypadek różnego rodzaju szkód powstałych w kredytowanym lokalu. Kiedy warto uczynić wykupienie polisy koniecznością dla własnego spokoju? Wówczas gdy nasze mieszkanie znajduje się na parterze, a nasz budynek mieszkalny znajduje w sporej odległości od innych. Wówczas nasze mieszkanie w naturalny sposób może być bardziej podatne na zakusy złodziei. Pamiętajmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Jest to promil wartości mieszkania i znajdujących w nim rzeczy. Więcej na temat ubezpieczenia mieszkania dowiesz się na https://tuz.pl/ubezpieczenie-mieszkania-domu/ubezpieczenie-mieszkania/
Przed czym chroni ubezpieczenie, czyli czym jest tzw. zakres ubezpieczenia mieszkania?
Wykupione ubezpieczenie nieruchomości może być bardzo różne. Tzw. zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje szereg zagrożeń, od pożaru po zalanie, po kradzież. Możemy też ubezpieczyć się od dość nietypowych zdarzeń jak np. uderzenie pojazdu mechanicznego, co w przypadku mieszkania położonego na parterze miałoby szansę hipotetycznie zaistnieć. Z całą pewnością przed wykupieniem polisy warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby wiedzieć, od jakiego ryzyka jesteśmy ubezpieczeni. Ubezpieczenie mieszkania to zarówno ubezpieczenie murów, jak i mienie stałe i ruchome. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie mieszkania ujęte jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przykładowo, ubezpieczenie ruchomości domowych może się w nich znaleźć, ale nie musi. Wszystko jest kwestią odpowiednich zapisów.
Wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego – przykłady
Należy pamiętać o tym, że mimo szerokiego zakresu ochrony ubezpieczenia mieszkania, istnieją pewne sytuacje, które mogą być wyłączone z tejże ochrony i nie będą uprawniały do wypłaty odszkodowania. Przykładami mogą być szkody celowo wywołane pod wpływem alkoholu, rażące zaniechania np. pozostawienie otwartych drzwi, okien, zaprószenie ognia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami polisy, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek.
Mienie ruchome a mienie stałe – poznaj różnice
W ramach zawieranej polisy można ubezpieczyć zarówno mienie ruchome, jak i mienie stałe. Mienie ruchome to przedmioty, które można łatwo wynieść bez demontażu np. biżuteria, odzież, sprzęt RTV/AGD. Natomiast mienie stałe obejmuje elementy wbudowane lub wymagające demontażu: okna, drzwi, armatura, klimatyzacja, parkiet, terakota.
Dlaczego warto zapoznać się zawsze z ogólnymi warunkami ubezpieczenia?
Ogólne warunki ubezpieczenia tzw. OWU to dokument określający zasady funkcjonowania polisy. Jest to istotne, ponieważ zawiera on klauzule dotyczące zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności oraz procedur zgłaszania szkód. Dlatego warto zawsze dokładnie przeczytać ten dokument, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w razie potrzeby skorzystania z ubezpieczenia.
Co wpływa na ostateczny koszt polisy?
Koszt polisy ubezpieczeniowej mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak wartość nieruchomości, suma ubezpieczenia, zakres ochrony czy opcje dodatkowe. Im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy, tym wyższą składkę będziemy zobowiązani płacić. Warto znaleźć pewnego rodzaju złoty środek, aby nie dopuścić do sytuacji, w której składka roczna stanie niewspółmiernie wysoka do naszych możliwości finansowych. Średni koszt polisy mieszkaniowej to ok. 300 zł rocznie. Warto kupować ubezpieczenie mieszkania online. Wówczas możemy porównać oferty wielu ubezpieczycieli i wybrać to, które będzie najbliższe naszym potrzebom.
Podsumowanie
Ubezpieczenie mieszkania lub ubezpieczenie domu to niezwykle istotny element dbania o własny majątek. W żadnym razie nie należy z niego rezygnować np. z chęci oszczędności. Pamiętajmy, że lista zagrożeń dla mieszkania jest dużo dłuższa niż klasyczne włamanie. Wybierając polisę, zwracajmy uwagę na zakres ochrony. Czytajmy również OWU, które zawierają kluczowe informacje o zasadach działania ubezpieczenia. Należy również zapoznać się z listą tzw. wykluczeń odpowiedzialności, w której towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Dopiero biorąc pod uwagę powyższe kwestie można usiąść przed komputerem i znaleźć najkorzystniejsza dla siebie opcję.
No Comment