Jak wymienić uszczelkę w kranie krok po kroku?

Jak wymienić uszczelkę w kranie krok po kroku?

Wymiana uszczelki w kranie to proste i stosunkowo łatwe zadanie, które może zaoszczędzić kłopotów związanych z poważną naprawą hydrauliczną. Dzięki odpowiednim narzędziom i kilku prostym krokom można szybko i łatwo przywrócić kran do stanu używalności. Niezależnie od tego, czy jesteś hydraulikiem, entuzjastą majsterkowania, czy kimś, kto chce po prostu zaoszczędzić kilka dolarów, ten przewodnik przeprowadzi Cię przez etapy wymiany uszczelki w kranie. Obejmiemy narzędzia, których będziesz potrzebować, kroki, które należy wykonać i zapewnimy kilka pomocnych wskazówek po drodze. Jeśli więc Twój kran przecieka lub wymaga naprawy, zaczynajmy!

Narzędzia i materiały potrzebne do wymiany uszczelki w kranie

Jest kilka narzędzi i materiałów, których będziesz potrzebował, zanim zaczniesz wymieniać uszczelkę w kranie. Należą do nich: śrubokręt ($, $$, $$), rękawiczki, wiadro, klucz, parę szczypiec, narzędzie do usuwania uszczelek lub parę szczypiec z igłą ($, $$), gąbka kuchenna, wymienna uszczelka do kranu ($, $$, $$) oraz długopis lub ołówek do znakowania. Koszt materiałów będzie się różnić w zależności od rodzaju kranu masz i marki uszczelki zdecydujesz się kupić. Możesz znaleźć większość z nich w lokalnym sklepie z narzędziami, sklep z artykułami gospodarstwa domowego lub online.

kran cieknie po zakręceniu

Krok 1: Zdejmij pokrywę kranu i zdemontuj uchwyt

Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrywy kranu i zdemontowanie uchwytu. Typ i styl kranu określi najlepszy sposób, aby to zrobić. Proces ten może się nieco różnić w zależności od stylu kranu, ale w większości przypadków pokrywa kranu jest przymocowana do korpusu kranu za pomocą ozdobnych śrub. W zależności od stylu kranu, pokrywa kranu może być utrzymywana w miejscu przez przykręcaną nasadkę, przykręcany kołnierz lub ozdobny przykręcany pierścień. Użyj więc śrubokręta, aby zdjąć pokrywę kranu. Następnie trzeba będzie zdemontować uchwyt. Istnieje kilka popularnych rodzajów uchwytów kranowych. Niektóre są przykręcane, a inne są wciskane. Jeśli masz uchwyt push-on, może nie trzeba żadnych narzędzi, aby go zdemontować. Jeśli masz przykręcany uchwyt, użyj śrubokręta, aby odkręcić uchwyt od trzpienia. Po zdjęciu uchwytu powinna być widoczna podkładka i trzon. Podkładka to gumowy lub plastikowy pierścień, który działa jak uszczelka. Większość trzonów kranów ma zintegrowaną podkładkę, co oznacza, że podkładka jest wbudowana w trzon.

cieknący kran

Krok 2: Odkręć nakrętkę mocującą i usuń starą uszczelkę

Teraz jesteś gotowy, aby odkręcić nakrętkę mocującą i usunąć starą uszczelkę. Większość kranów ma małą nakrętkę zabezpieczającą na dole trzpienia kranu. Ta nakrętka utrzymuje uszczelkę w miejscu i zazwyczaj znajduje się w pobliżu uchwytu. Jeśli nie widać nakrętki zabezpieczającej, należy spróbować odkręcić wodę, a następnie poszukać nakrętki. Jeśli kran ma wbudowaną podkładkę, może być potrzebne specjalne narzędzie lub szczypce do usuwania starej uszczelki. Jeśli ma zewnętrzną podkładkę, możesz być w stanie po prostu ściągnąć ją rękami.

wymiana uszczelki kran

Krok 3: Zainstaluj nową uszczelkę w kranie

Jeśli Twoja stara uszczelka jest podarta lub mocno zużyta, równie dobrze możesz zainstalować nową, więc śmiało zainstaluj nową uszczelkę. Istnieje wiele różnych rodzajów uszczelek do kranów dostępnych. Ważne jest, aby wybrać uszczelkę, która jest kompatybilna z Twoim kranem. Najlepiej jest kupić uszczelkę zastępczą z tego samego miejsca, w którym kupiłeś baterię. W ten sposób możesz mieć pewność, że jest to właściwa część dla Twojego kranu. Jeśli nie możesz znaleźć uszczelki w sklepie, w którym kupiłeś baterię, możesz kupić ją online. Upewnij się tylko, że wybierasz odpowiedni typ dla swojego kranu. Większość uszczelek jest wykonana z silikonu lub gumy. Typ, który wybierzesz, będzie zależał od Twojego kranu.

jak wymienić uszczelkę w kranie

Krok 4: Poprawnie zainstaluj nakrętkę mocującą i uchwyt.

Powinieneś również sprawdzić, czy nakrętka montażowa i uchwyt są prawidłowo zainstalowane. Upewnij się, że nakrętka montażowa jest prawidłowo dokręcona. Jeśli dokręcisz ją tylko częściowo, możesz doświadczyć przecieków przy wylewce baterii, gdzie znajduje się podkładka. Włącz dopływ wody i sprawdź, czy nie ma przecieków. W przypadku stwierdzenia przecieku należy nieco bardziej dokręcić nakrętkę mocującą. Jeśli wyciek nie ustaje, być może trzeba będzie wymienić podkładkę. Upewnij się również, że uchwyt jest prawidłowo zainstalowany.

wymiana uszczelki w kranie kuchennym

Jak dbać o uszczelkę kranu, aby starczyła na dłużej

Teraz, gdy już wiesz, jak wymienić uszczelkę kranu, możesz pomóc przedłużyć jego żywotność, stosując się do poniższych wskazówek:I pamiętaj, jeśli zauważysz, że uszczelka kranu jest rozdarta, zużyta lub przecieka, czas ją wymienić. Wymiana uszczelki kranu to prosty, szybki i niedrogi sposób na naprawę nieszczelnego kranu. Jest to praca, którą nawet nowicjusze DIY mogą wykonać i zaoszczędzi Ci ona kłopotów związanych z poważną naprawą hydrauliczną.

Polecane

Związek pomiędzy zdrowym snem a wzrostem produktywności w ciągu dnia

Związek pomiędzy zdrowym snem a wzrostem produktywności w ciągu dnia

Jak stworzyć harmonijną przestrzeń dla lepszego samopoczucia?

Jak stworzyć harmonijną przestrzeń dla lepszego samopoczucia?

Nowoczesne krzesła do salonu – czyli jakie?

Nowoczesne krzesła do salonu – czyli jakie?

Ubezpieczenie mieszkania – praktyczny poradnik

Ubezpieczenie mieszkania – praktyczny poradnik

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 3 =